ABD’den PYD açıklaması

Ahmet Şık’ı AA muhabiri ihbar etmiş: Allah rızası için inceleyin

AKP’ye gelen anket sonuçları Erdoğan’ın istediği gibi değil

Halkbank genel müdür yardımcısı tutuklandı

Akademinin ve TMMOB’nin üzerindeki baskılar son bulsun

Güncel 12 Ocak 2017
91 Okuma

BİRGÜN/ANKARA

OHAL kapsamında çıkarılan 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile aralarında TMMOB kadrolarında görev alanların da bulunduğu pek çok akademisyen üniversitelerden ihraç edildi.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin KHK’ler ile yönetildiğini ve demokrasinin askıya alındığını ifade etti.

Koramaz, “Daha önce birçok kamu kuruluşunda ve çeşitli üniversitelerde yaşadığımız durumla bu sefer de MMOB Yedek Yönetim Kurulu Üyesi ve Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Kimyon karşı karşıya kaldı. Hukukun üstünlüğü ve toplumsal barışın hakim olduğu çağdaş, demokratik ve laik bir ülke olmanın gereklerinin sağlandığı bir toplumsal yaşam bir an önce yaratılmalıdır” dedi.

KHK’ler ile hukuka aykırı bir şekilde ve temel haklar gasp edilerek ihraçların yaşandığını ifade eden Koramaz, şunları kaydetti:

”KHK’lar ile yapılan tüm işten çıkarmalarda Anayasa açıkça çiğnendi. Bugüne kadar 2 bin 500’ye yakın meslek mensubu arkadaşımız görevlerinden ihraç edildi. İhraç edilen hiçbir üyemize ne savunma hakkı tanın ne de ihraç edilme gerekçesi beyan edilmiştir. İhraç edilen binlerce kamu görevlisi hakkında en temel hukuki süreçler işletilmeden hükümde bulunuldu. Çeşitli illerde kamu görevlisi olarak çalışan, Oda yöneticilerimiz, şube yöneticilerimiz; il, ilçe ve işyeri temsilcilerimiz, akademide görev yapan meslek mensuplarımız ve üyelerimiz bu KHK’lar ile işlerinden ihraç edildi. TMMOB, meslek mensuplarının uğradığı bu kıyıma karşı mücadele etmeyi sürdürecektir. Deniz Kimyon ve ihraç edilen tüm üyelerimiz bir an önce görevlerine iade edilmeli; görevlerinden uzaklaştırılan üyelerimiz ivedilikle görevlerine iade edilmelidir.”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.