ABD’den PYD açıklaması

Ahmet Şık’ı AA muhabiri ihbar etmiş: Allah rızası için inceleyin

AKP’ye gelen anket sonuçları Erdoğan’ın istediği gibi değil

Halkbank genel müdür yardımcısı tutuklandı

CHPli Fatma Kaplan: Meclis’te yaşananlar, Anayasa değişirse

Güncel 12 Ocak 2017
88 Okuma

SEBAHAT KARAKOYUN

“Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Anayasa değişikliği teklifinin 3’üncü maddesi oylamasında “gizli oy” hükmünü ihlal ederek açık açık oy kullanan AKP’lileri cep telefonuyla çekmeye çalışırken önce AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş üzerine yürüdü ardından da TBMM İdare Amiri AKP’li Ahmet Gündoğdu fiziki müdahalede bulundu. Cep telefonu elinden alınan ve yaşanan arbede sonrasında boynunda kızarıklıklar oluşan Fatma Kaplan Hürriyet, yaşananları BirGün’e şöyle anlattı:

Faşist saldırı

Yaşananlar ortada. Milletin kaderinin oylandığı, milletin meclisinde AKP’nin her türlü kirli oyunlarını, hukuksuzluklarını, göz göre göre yasaları, Anayasa’yı ayaklar altına almalarını teşhir etmeye çalışırken faşist bir saldırıya uğradım. Görüntülerde de var, Anayasa’yı ihlal ederek “göstere göstere” oy kullanmalarını cep telefonumla tespit ederken AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş hışımla, üstüme geldi. Sonrasında ondan cesaret alan Ahmet Gündoğdu elimdeki telefonu aldı ve beni itmeye başladı. Ben de telefonu almaya çalışırken arbede yaşandı. Bana fiziki müdahalede bulundu, boğazımdaki kızarıklıklar o sırada oluştu sanırım. O sırada bizim arkadaşlarımız yardıma gelip beni korumaya aldılar. O kargaşa ve itiş kakış sırasında cep telefonum aşağıda kaldığı için görüntü olarak olmasa da tüm sesler kamuoyuna da yansıdı zaten.

Gözlerini kin bürümüş

Anayasa görüşmeleri sırasında yaşananlar açıkça gösteriyor ki gözlerini kin bürümüş. Hesabı temiz olmayanlar muhasebeden korkarlar.”FETÖ’cülük” korkusu sarmış pek çoğunu. O nedenle aksini ispat etme çabasıyla Anayasa’yı ihlal ederek göstere göstere oy kullanıyorlar, iki üç kişi birlikte oy kabinine giriyorlar. Biz de kendi imkanlarımızla Meclis TV yayınlamadığı için yaşananları halka göstermeye çalıştığımız için saldırıya uğradık.

Onlar korkak biz cesuruz

Onlar korkak, biz cesuruz. Yüreğin cinsiyeti olmaz. Karşılaştığım saldırının ardından içimdeki isyanı haykırdım Meclis kürsüsünden. En çok da “Yere batsın Sarayınız” dediğim sırada tepki gösterdiler. Öyle bir biat etmişler ki Saray adeta “kutsal” onlar için. Kendilerini Saray’a teslim etmişler. Kendilerine en ağır küfürler edilse o söze gösterdikleri kadar tepki göstermezler.

Kavgamız hürriyet kavgası

Meclis’te kadına tahammül edemeyenler, sokakta kadına hayat hakkı vermez. TBMM’de yaşananlar bu Anayasa değişikliği gerçekleşirse yaşanacakların göstergesi aslında. İstedikleri rejim değişikliği gerçekleşirse hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmaz bu ülkede. Benim çok güzel bir soy ismim var “Hürriyet”. Onur verici. Kavgamız da hürriyet kavgası. Sağduyulu, ülkesini seven, bölünmesini istemeyen her vatandaşımız bu sese kulak, bu kavgaya güç vermeli.

AKP tarihe karışacak

Bugünden geriye, yarınlar için direnenler kalacak. AKP tarihe karışacak, yerle bir olacak. Biz sonuna kadar onlarla, sahip oldukları zihniyetle mücadeleye devam edeceğiz. Milletin arkasından oynadıkları oyunları teşhir etmek, halka bütün açıklığıyla göstermek için elimizden geleni yapacağız.

Asıl darbecilik “evet” demek

AKP’lilerin birbirlerine güvenleri yok. O nedenle bu oylama skandalı yaşanıyor. Birbirlerine güvenleri olmayanlara millet nasıl güvensin? Bu Anayasa teklifine imza koyanların yatacak yeri yok. Bu bölünme, ülkeyi batırma belgesine, Meclis’ten 330 “evet” oyu çıkarsa başka darbeci, vatan haini aramaya gerek yok.

İyilerle kötülerin mücadelesi

Benim saldırıya uğramamın ardından da Genel Kurul’da büyük bir arbede yaşandı. Kürsü işgali yapmak durumunda kaldık, sayıca çoğunlukta oldukları için üzerimize yürüdüler, darp etmeye yeltendiler. Bir arkadaşımızın kaşı patladı, bir AKP’linin de burnu kırıldı. O hengamenin içinde okunanın anlaşılmadığı bir ortamda bir maddeyi daha geçirdiler. Biz o oylamayı boykot ettik katılmadık. Kendi kendilerine kaldılar, kendileri çalıp kendileri oynadılar. Önümüzde diktatörlük yetkileriyle ilgili maddeler var. Daha gergin anlar yaşanacaktır. Kötülerin iyileşmesini beklemek yanlış. Biz iyiler mücadele bayrağını bırakmayacağız. Bu, iyilerle kötülerin mücadelesi. Sansüre boyun eğmeyeceğiz ve yaşananları halka göstermeye devam edeceğiz.

Özellikle hedef seçtiler

Bütçe görüşmelerinde AKP’li Kütahya Belediyesi’nin evlenen çiftlere dağıttığı, sapkınlıklarla dolu, kadını ikinci sınıf gösteren kitabı gündeme getirmem, AKP’lileri çok rahatsız etmişti daha önce. Anayasa oylaması başladığında da AKP’lilerin gizli oy hükmünü ihlal etmelerine dikkati çekmek için “izahı olmayanın mizahı olur” anlayışıyla bir fıkra anlatıp “Aynı kabinde 3 erkek vekil oy kullanıp gizliliği ihlal etmediyseniz ne yapıyordunuz?” diye sordum. Bu soru bütün ülkede yankı buldu, AKP’nin göz göre göre Anayasa ihlali yaptığını duymayan varsa da bu soruyla duydu. Sanıyorum bundan ötürü de çok hırslanmışlar ki başkaları da çekim yaptığı halde özellikle saldırıda bulundular.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.