ABD’den PYD açıklaması

Ahmet Şık’ı AA muhabiri ihbar etmiş: Allah rızası için inceleyin

AKP’ye gelen anket sonuçları Erdoğan’ın istediği gibi değil

Halkbank genel müdür yardımcısı tutuklandı

HASAM’larda nöbete son

Güncel 12 Ocak 2017
77 Okuma

BİRGÜN/ANKARA

Danıştay, Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı’nın Halk Sağlığı merkezlerine aile hekimleri, aile sağlığı elemanları ve toplum sağlığı merkezi personelince nöbet tutulmasına ilişkin genelgesinin yürütmesini durdurdu.

Kazanımla sonuçlandı
SES ve Genel Sağlık İş Sendikası’nın, bu genelge ile koruyucu sağlık hizmeti vermesi gereken Halk Sağlığı Merkezleri’nin, 2. Basamak sağlık kuruluşu gibi tanımlandığını ve tedavi edici sağlık hizmetleri verilmesi istenerek açıkça hukuka aykırı bir düzenleme yapıldığını kaydederek, genelgenin iptali ve yürütülmesinin durdurulması için açtığı dava kazanımla sonuçlandı.

Danıştay 15. Dairesi’nin kararında: “…anılan Genelge’de yer alan halk sağlığı merkezlerinin organizasyonu, bünyesinde aile hekimliği biriminin kurulması, aile hekimliği personeline mesai dışı nöbet görevi verilmesi gibi hususlardan, bu merkezlerin birinci basamak sağlık hizmeti sunmak üzere kurulan yeni bir yapılanma olduğu anlaşılmaktadır. Gerçekten de adı geçen merkezlerinin fonksiyonlarına bakıldığında, bu merkezlerin ek birim olarak nitelendirilemeyeceği açıktır.

Hal böyle iken, yeni bir sağlık hizmeti sunumunda bulunan, Kanunda ve yönetmelikte öngörülmeyen, tanımlanmayan bir kurumun kuruluşunun ve işleyişinin genelge ile düzenlenmesi hukuken mümkün olmayıp, bu düzenleme normlar hiyerarşisine de aykırılık teşkil etmektedir” denildi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.